Yetenekli Kutu Mayıs: Alüminyum Folyo Kabartma

Yetenekli Kutu Mayıs: Alüminyum Folyo Kabartma

Alüminyum Folyo Kabartma Nedir?

Alüminyum folyo kabartma sanatı geçmişte çokça yapılan, günümüzde ise tekrar popülerlik kazanan sanatlardandır.

Alüminyum, bakır ve demir gibi metallerin 100-250 mikron kalınlıklarda sac malzeme haline getirilerek ters taraftan işlenmesiyle icra edilir. Biz malzeme olarak alüminyum kullandığımız için  yazımızda bu şekilde belirtiyoruz. Alüminyum folyo kabartma ile çok basit desenlerin yanında çok karmaşık desenler de kabartılabilir. Ustalık arttıkça çalışılabilecek desen karmaşıklığı da artar.

Aşağıda bazı çalışmaları görebilirsiniz.

Alüminyum Folyo Kabartma Nedir_

Alüminyum Folyo Kabartma Malzemeleri

Alüminyum Kabartma

Alüminyum Folyo Kabartmada Kullanılan Malzemeler

Alüminyum folyo kabartma hobisinde adından da anlaşılacağı üzere alüminyum folyo kullanılır. Ancak bu hepimizin mutfakta kullandığı alüminyum folyodan çok farklıdır. Alüminyum folyonun kalınlık açısından 100 mikron ile 250 mikron arasında olması gerekir. Malzemeyi edindiğinizde ince bir metal sac formunda olduğunu siz de fark edeceksiniz. Bu nedenle elinizi kesmemek için folyoyu çok dikkatli kullanmanız gerekir.

Alüminyum folyo kabartma sanatında kabartma işlemi için en çok kullanılan malzeme daktilo silgisidir. Bunun yanında ahşap, sert plastik veya metalden yapılan farklı uçlara sahip özel kabartma aletleri de kullanabilirsiniz.

Kabartacağınız deseni kağıda çıktı almanız gerekir.

Alüminyum folyo kabartmada desenin üzerinden geçmek için ince uçlu tükenmez kalem kullanılır. Bizim tercihimiz ucu 0,7 mm olan kırmızı tükenmez kalemdir.

Folyo kabartmada kullanılan bir diğer malzeme de sıvı silikondur. Kabartmanın ters yüzeyindeki çukur kısımları doldurarak kabartının kalıcı olması için kullanılır. Maliyetinden dolayı bazıları mum silikon da kullanmaktadır. Mum silikonun alüminyum folyo kabartmada nasıl kullanılacağını aşağıda belirteceğiz.

Alüminyum folyo kabartmada çalışılan desene gölge ve ahenk katmak için çini mürekkebi, rapido mürekkebi veya ayakkabı boyası kullanabilirsiniz. Biz hem maliyeti hem de kullanım kolaylığı nedeniyle çini mürekkebini tercih ediyoruz.

Çalışmanız bittikten sonra mürekkebin kalıcı olması içinse sprey vernik kullanıyoruz.

Çalışırken kullanacağınız yardımcı malzemeler ise havlu veya t-shirt, pamuk, makas ve mukavvadır. Mukavvayı ve havluyu desen çalışırken folyonun altına seriyoruz. Pamuğu ise mürekkepleme işlemi sırasında kullanıyoruz.

Liste halinde görmek isterseniz, alüminyum folyo kabartmada kullanılan malzemeler şu şekilde:

 • 100-250 mikron alüminyum folyo
 • Desen kağıdı
 • Daktilo silgisi ve/veya özel kabartma aletleri
 • Çini mürekkebi veya rapido mürekkebi veya ayakkabı boyası
 • Sıvı silikon veya mum silikon
 • Sprey vernik
 • Tükenmez kalem
 • Havlu veya t-shirt
 • Pamuk veya yumuşak bez
 • Mukavva
 • Makas

Alüminyum Folyo Kabartma Nasıl Yapılır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi alüminyum folyo kabartmaya başlarken hangi deseni kabartacağınızı belirlemeniz ve bu deseni kağıda çıktı almanız veya bizzat çizmeniz gerekir. Öncelikle çalışmak istediğiniz desenleri aşağıdaki adresten seçebilirsiniz:

https://www.kalizza.com/yetenekli-kutu-desenleri

Bu desenler dışında internetten kendi bulduğunuz desenleri çalışabilir veya kağıda elle çizdiğiniz desenleri alüminyum plaka üzerine aktarabilirsiniz. Alüminyum folyo mutfakta kullanılan folyolardan değildir, metal tabaka şeklinde özel bir folyodur, ellerinizin kesilmemesi için dikkatli olunuz.

Dilediğiniz deseni kağıda çıktı aldıktan sonra alüminyum folyoyu makasla desenle aynı boyutta kesin ve desen kağıdını folyoya yapıştırın. en alta karton veya mukavva, folyonun altına bir t-shirt veya havlu koyarak çalışmaya başlayın. Desenin üzerinden tükenmez kalem ile geçerek desenin folyo üzerine çıkmasını sağlayın. Folyoyu delmemeye özen gösterin. Çizim işlemi bittikten sonra desen kağıdını sökün ve tırtıklama işlemine geçin. Folyonun ön yüzünden desenin etrafında kalan kısmı kurşun kalem ucu ile nokta nokta yaparak (tırtıklama işlemi) desenin etrafı için arka plan oluşturuyoruz.

Kabartmada daktilo silgisini kullanacağız. Daktilo silgisi ile tersten kabartılacak kısımların içinde hareketler çizerek o kısımların kabarmasını sağlıyoruz.

Daha büyük kısımlar için kurşun kalem arkasını da kullanabilirsiniz. Bazı bölümleri daha fazla, bazı bölümleri daha az kabartarak 3 boyut efekti verebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta folyoyu patlatmayacak derecede kabartmaktır. Arkadan kabartırken ön yüzeyden de girintilerin üzerinden geçebilirsiniz.

Kabartma işlemi bittikten sonra kabartmanın kalıcı olması için folyonun ters kısmından çukur bölümlere sıvı silikon döküyoruz. Burada silikon tabancası ve mum silikon da kullanabilirsiniz ancak arka yüzeyin düzgün olması için mum silikonu folyo ile kısık ateşte ocağın üzerine koyup tekrar eritmek gerekir. Sıvı silikonda bu işleme gerek yoktur. Silikonlama işlemi bittikten sonra silikonun kurumasını bekliyoruz.

Silikonlamadan sonra gölgeleme işlemine geçiyoruz. Çini mürekkebini bir pamuğa veya beze alıp desenin girintili kısımlarına sürüyoruz. Fazla mürekkebi temiz bir pamuk veya bez ile alıyoruz. Gölgeleme de bittikten sonra çalışmamızın üzerine sprey vernikten birkaç saniye sıkıyoruz ve verniğin kurumasıyla çalışmamız sona eriyor. Dilerseniz kretuar bıçağı ile deseni keserek sadece kabartılan kısmı elde edebilirsiniz.

Çalışmayı çerçeveletebilir veya mukavva üzerine yapıştırarak evinizin, iş yerinizin dekorasyonunda kullanabilirsiniz.

Dilerseniz kalizza YouTube kanalımızdaki Alüminyum Kabartma Nasıl Yapılır? videomuzu izleyerek de alüminyum kabartma konusunda daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın