Yetenekli Kutu Temmuz: Kağıttan Afrikalı Kadın Heykeli

Yetenekli Kutu Temmuz: Kağıttan Afrikalı Kadın Heykeli

Kağıttan heykel yapımı, son yıllarda ilgi gören bir DIY (kendin yap) aktivitesidir. Eski dergi, gazete, peçete ve parşömen kağıdı gibi malzemelerle evinizin ve iş yerinizde gururla sergileyeceğiniz harika heykeller yapabilirsiniz.

Derginin her bir sayfasını dikine üçe katlayıp parçaları maket bıçağı veya makasla kesiyoruz. Her bir parçanın bir köşesine çöp şişi koyarak üzerine diyagonal olarak kağıdı sarıyoruz. Ruloların açılmaması için uç kısımlarını tutkalla yapıştırıyoruz. Bu rulolardan 40-50 adet sarıyoruz. 15 civarında ruloyu taban için kullanacağız. Tabanda daha kalın rulolar kullanabilirsiniz. Başlangıçta çöp şişin üzerine dikine sarıp sonra elimizle sarmaya devam ediyoruz. Bir rulonun bittiği yerde ucunu tutkalladığımız başka bir ruloyu iç içe geçirip sarmaya devam ediyoruz. Tamamlandığında çapı 8 cm olan bir disk elde ediyoruz. Bitim noktasını silikonla yapıştırıp diskin alt ve üst yüzeylerine fırça ile bol miktarda tutkal sürüyoruz, böylece açılmamasını sağlıyoruz.

Taban kuruduktan sonra çöp şişi ortasına geçirip silikonluyoruz, çöp şişin üzerine bir rulo geçirip fazlalığını kesiyoruz ve alt kısmını tekrar silikonluyoruz.

Baş kısmı için gazeteden dikine bir parça kesip rulo yapıyoruz. Ortadan ikiye kıvırıp bir tarafın üzerine sararak başı oluşturuyoruz. Bittiği yerden bir dergi rulosu daha ekleyerek biraz daha sarıyoruz ve yapıştırıyoruz. Boyun kısmını kısa tutmak için biraz keselim. İki adet dergi rulosunu biraz yassılaştırıp çapraz şekilde kafaya sararak eşarp yapıyoruz. Yapıştırıp fazlalıkları kesiyoruz. Başı gövdeye yapıştırıp üzerine kağıt bant saralım.

İki ruloyu uç uca yapıştırıp 10 cm kadarını kesip gövdeye dik olarak yapıştırıyoruz. Yapıştığı yerden kağıt bant sararak sağlamlaştırıyoruz.

10 adet ruloyu ortadan bükerek 5’i sola 5’i sağa gelecek şekilde gövde için kullanacağız. Bunlardan 3’ü altta 2’si üstte olacak. Aralarına bol tutkal sürerek yapışmasını sağlıyoruz, alttan mandalla tutturarak kurumaya bırakıyoruz.

Taban kısmına 5-6 tane taş yapıştırarak heykelin daha stabil olmasını sağlıyoruz. Kuruduktan sonra etek kısmına geçiyoruz. Bir ruloyu belden tabana kadar tutarak ölçü alıyor ve diğer ruloları aynı ölçüde kesiyoruz. Uçlar açılırsa tekrar yapıştırıyoruz. Alt ve üst uçlara tutkal sürerek doğu-batı-kuzey-güney şeklinde 4 ruloyu yapıştırıyoruz. Sonra iki rulonun tam ortalarına birer rulo yapıştırıyoruz. Bu şekilde devam ederek eteği tamamlıyoruz. Alt tarafta seyrek kalan bölgelere alttan rulo geçirerek yapıştırıyoruz ve açıklık bırakmıyoruz. Bel kısmına yatay biçimde ruloları sararak bele kuşak yapıyoruz. Göğüs kısmına da bel kısmı gibi yatay rulolar sarıyoruz.

Gövdeyi, yüzü, kolları ve omuzları siyah akrilik boya ile boyuyoruz. Kıyafet kısımlarını ise dilediğiniz şekilde boyayıp dekorlayabilirsiniz. Bundan sonrası sizin yaratıcılığınıza kalmış. Mukavva taban ve jüt ip ile baş üstüne veya ele sepet, kollara ve kucağa tel ile takılar, mantar daireden tepsi, kağıt rulolar ile testi veya yine sepet, sepetin içine mısır, dal parçaları vb. ekleyerek çalışmanızı bitirebilirsiniz.

Bir cevap yazın